Подяка від американської делегації

Thank you from the family of Shelly Weiner
Dear Teachers, Students and Administrators,
Our family wants to thank everyone at your school that we had the opportunity to meet with during our visit last Friday.  We so appreciate all of the effort everyone put in to make our visit so special.  The students who performed were so cute in the native Ukrainian dress and we were impressed by their grasp of the English language.  I am still struggling with good morning and thank you in Ukrainian.
 The warm welcome we received from your teachers and staff was wonderful. We all loved the candy from Rivne that was served at the tea. In fact it was a big topic of conversation on the car ride back to Kiev

I hope my mothers story will help inspire many meaningful conversations between the students and teachers at your school as they learn more about how the holocaust impacted the citizens of their city.

Thanks again for such a special visit

Warmly,
Shelly Weiner, Debra Cohen, Donna, Joel and Paula Freedman, Julie Weiner
Спасибі вам від сім'ї Шеллі Вайнер
Шановні Викладачі, Учні та Адміністрація школи,

Наша сім'я хоче подякувати кожному у Вашій школі за те, що  ми мали таку можливість зустрітися з Вами під час наших відвідин Рівного минулої п'ятниці. Ми так цінуємо всі ваші зусилля зробити наш візит настільки особливим! Учні так мило виступали  в рідному українському одязі, і ми були вражені їхнім розумінням англійської мови. Ми все ще досі згадуємо той ранок і дякуємо Вам по-українськи.

Теплий прийом, який ми отримали від ваших вчителів і співробітників ,був  чудовим! Ми всі полюбили цукерки з Рівного, які подавали нам  до чаю. Насправді, всю дорогу до Києва ми тільки й говорили, що про візит до Вашої школи.

Я сподіваюся, що розповідь моєї мами допоможе надихнути багатьох на такі значимі розмови між учнями та викладачами в школі про те, як Голокост вплинув на громадян вашого міста.

Ще раз дякуємо за такий особливий  візит.

З найтеплішими почуттями до Вас,
Шеллі Вайнер, Дебра Коен, Донна, Джоел і Паула Фрідман, Джулі Вайнер